fbpx

MIS ON KÄIBEMAKS?

MIS ON KÄIBEMAKS?

Käibemaks on kaudne maks, mida eraisikuna ehk lõpptarbijana tasume peaaegu iga sooritatud ostuga ilma, et seda endale teadustame.

Käibemaks on Eestis riiklik maks ja seda maksu kogub Maksu- ja Tolliamet. Käibemaksumääraks on Eestis 22%, erandjuhtudel 9% või 0%.

Käibemaks on tarbimismaks, mida rakendatakse peaaegu kõikide kaupade ja teenuste suhtes, mida ostetakse ja müüakse tarbimiseks.

Käibemaks on teisiti väljendades lisandunud väärtuse maks (inglise keeles value added tax, lühendina VAT), millega koormatakse iga tarbitava kauba või teenuse müügietappi, vähendades eelmisel etapil makstud maksu võrra ehk siis käibemaks kogutakse osade kaupa kogu äritegevuse tsükli kaupa.

Mõistmaks paremini väärtuse lisandumist äritegevuse tsüklis, toome ühe lihtsustatud näite.

PÕLLUMEESTÖÖTLEJATOIDUPOOD
Koristab oma põllult 1000 kg nisu teriJahvatab, pakendab ja müüb nisujahu toidupoeleMüüb oma kaupluse pinnal pakendatud jahu lõpptarbijatele
Müüb 1000 kg nisu töötlejale hinnaga 240.- eurotMüüb pakendatud jahu toidupoele hinnaga 488.- eurotMüüb jahu lõpptarbijale hinnaga 610.- eurot
Müügihind sisaldab: maksustatavat käivet 200.- eurot
käibemaksu 44.- eurot
Müügihind sisaldab:
maksustatavat käivet 400.- eurot
käibemaksu 88.- eurot
Müügihind sisaldab:
maksustatavat käivet 500.- eurot
käibemaksu 110.- eurot
Töötlejalt laekub raha 244.- eurot, millest 200.- eurot jääb põllumehele ja
44.- eurot maksab maksuametile
Toidupoelt laekub raha 488.- eurot, millest 44.-  eurot maksab maksuametile, kuna müügietapiga lisandus väärtust 200.- eurot (müüs 400.- euroga kauba, mille ise soetas 200.- euroga; müügikäibemaksust 88.- arvab maha ostu käibemaksu 44.- eurot)Lõpptarbijalt laekub raha 610.- eurot, millest 22.-  eurot maksab maksuametile, kuna müügietapiga lisandus väärtust 100.- eurot (müüs 500.- euroga kauba, mille ise soetas 400.- euroga; müügikäibemaksust 110.- arvab maha ostu käibemaksu 88.- eurot)

Käibemaksu kogumise ja maksmise kohustus on pandud käibemaksukohuslasest ettevõtjatele, aga kinni maksab selle lõpptarbija, kelleks on kas füüsiline isik või mittekäibemaksukohuslasest ettevõtja.

Lõpptarbijad ostsid poest jahu ja maksid müügihinna koos käibemaksuga (500.- eurot + käibemaks 110.- eurot) toidupoele, riik sai selle käibemaksu 110- eurot kätte jupi kaupa ettevõtjatelt: 44.- eurot põllumehelt, 44.- eurot töötlejalt ja 22.- eurot toidupoelt.

Iga sooritatud ostuga, mis sisaldab käibemaksu, annad sa oma panuse riigi eelarvesse. 😉

Käibemaksuarvestus ja käibemaksu maksmise kohustus puudutab ainult neid ettevõtjaid, kes on registreerinud ennast käibemaksukohuslaseks.

Käibemaksu arvutamine

Käibemaksu arvutamisel on võimalik kasutada internetist leitavaid kalkulaatoreid. Ühe võimaliku variandi leiad sellelt lingilt:

Käibemaksukalkulaator

Iseenesest on aga käibemaksu arvutamine lihtne.

Kui sul on teada käibemaksuta summa ja on vaja teada käibemaksuga summat, siis korruta käibemaksuta summa 1,22-ga. Näiteks: käibemaksuta summa on 100, summa koos käibemaksuga on siis 100 x 1,22 = 122.

Käibemaksuta summalt käibemaksu leidmiseks korruta summa 0,22-ga (Eesti). Näiteks: 100 x 0,22 = 22 ja kogusummaks oleks 100 + käibemaks 22 = 122.

Kui sul on teada käibemaksuga summa ja on vaja teada käibemaksuta summa, siis jaga käibemaksuga summa 1,22-ga (Eesti). Näiteks: 122/1,22 = 100 Käibemaksu leidmiseks käibemaksuga summast tuleks kõigepealt leida käibemaksuta summa. Käibemaksuga summa miinus käibemaksuta summa annab tulemuseks käibemaksu summa.

Jaga seda artiklit sõbraga, et ka tema oskaks edaspidi käibemaksu summat õigesti arvutada!