Ettevõtlusega tegelema asumist või ka tegelemist soodustavad mitmed isikuomadused ja tegurid. Enda eeldusi ettevõtjaks olla saad hinnata alljärgnevatele küsimustele vastates jah või ei.
Loe edasiAlgdokument – mis ja milleks?
Mis on algdokument?
Ettevõtluses toimetades leiab aset palju erinevaid majanduslikke tegevusi ehk äritehinguid. Näiteks soetatakse kaupa, müüakse oma toodet/teenust, makstakse palka, renditakse mingit vara, antakse või võetakse laenu, käiakse lähetuses jne. Iga konkreetse majandustehingu toimumise fikseerimiseks ja hilisemaks tõestuseks on tarvis algdokumenti.
Raamatupidamise algdokument tõendab majandustehingu toimumist ja asjaolusid ning peab olema vormistatud selliselt, et ka kolmas osapool, kes sinu ettevõtte tegevusega kursis ei ole, saab aru, mis on tehingu sisu, kes on osapooled ja millal see toimus.
Loe edasiMillal maksta palgalt maksud?
Ettevõtjad on kõik kursis, et makstes töötajatele või endale palka, tuleb lisaks teha ülekanne ka maksuametile. Aga millal tuleb palgalt arvestatud maksud maksuametile üle kanda, on tihti segadust tekitav teema.
ÕIGE VASTUS KÜSIMUSELE ON: väljamakse tegemise kuule järgneva kuu 10ndaks kuupäevaks.
Mis see lause siis ikkagi tähendab? Loome selgust näite põhjal.
Detsembris teeb töötaja tööd. Talle arvestatakse välja detsembrikuu eest saadaolev palgasumma.
Kui see detsembrikuu palk makstakse välja detsembris, tuleb maksud deklareerida detsembri TSD vormil ja maksta 10ndaks jaanuariks.
Kui see detsembrikuu palk makstakse välja jaanuaris, tuleb maksud deklareerida jaanuari TSD vormil ja maksta 10ndaks veebruariks.
7 kuldreeglit ettevõtjale
Ettevõtte loomine pole tänapäeva Eestis keeruline, selle saab teha mugavalt kodust lahkumata. Ettevõtja peab ettevõtlusega tegeldes järgima palju erinevaid seadusest tulenevaid reegleid. Peamised reeglid ettevõtjale on järgmised:
Loe edasiLevinumad Maksuameti deklaratsioonid
Levinumad deklaratsioonid, mida ettevõtjatel tuleb Maksu- ja Tolliametile esitada on:
- TSD – tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni makse ja töötuskindlustusmakse deklaratsioon;
- KMD – käibemaksudeklaratsioon;
- INF deklaratsioonid (infot edastavad dokumendid).
Deklaratsioonide esitamine käib Maksu- ja Tolliameti e-teenuste keskkonna E-MTA (elektroonilised teenused ja paberivaba suhtlus) kaudu.
Loe edasi10 tegevust Maksuametile küllakutse esitamiseks
Kui sinu eesmärgiks on maksuametis saavutada kõrgendatud tähelepanu oma ettevõtte vastu ja saada nende külastuse osaliseks enda ettevõttesse, siis tee järgmiseid tegevusi:
Töötamise register
Tegutsedes ettevõtjana, on vaja täita mitmeid tööülesandeid. Nende täitmiseks on kaks võimalust: ettevõtja teeb kogu töö ära ise või palkab selleks teised inimesed.
Loe edasiKuidas valida ettevõttele sobiv raamatupidaja?
Ettevõtjana pead sa meeles pidama, et raamatupidamise korraldamine on sinu kohustus – sellest ei pääse ükski ettevõtja.
Raamatupidamise korraldamiseks on kolm võimalust:
1) läbida raamatupidamiskursus ja ise oma ettevõtte raamatupidamist teha;
2) osta raamatupidamisteenus osaliselt või täielikult sisse;
3) palgata oma raamatupidaja.
Majandusaasta aruanne
Majandusaasta aruanne on aruanne, mille esitamine on kohustuslik kõikidele ettevõtetele, ka neile, kel majandustegevust ei toimunud.
Meeles tuleks pidada, et tegemist on avaliku dokumendiga, mida võivad vaadata näiteks konkurendid, kliendid, töötajad kui ka koostööpartnerid, kes selle kaudu määratlevad ettevõtte usaldusväärsust.
Loe edasiKorrektse arve koostamine
Korrektse arve koostamine on teema, mis tuleks ettevõtjatel esmajärjekorras endale selgeks teha. Müügiarvet saab väljastada vaid ettevõte või FIE, eraisik arvet väljastada ei saa.
Loe edasi